A Programkövetelmény alapján szervezhető szakmai képzés megkezdéséhez szükséges bemeneti feltételek:
- Iskolai előképzettség: érettségi végzettség vagy Mezőgazdaság és erdészet vagy Gépészet vagy Specializált gép- és járműgyártás vagy Informatika és távközlés ágazatokban szerzett középfokú szakmai végzettség
- Szakmai előképzettség: a távoli pilóták képzését és vizsgáztatását végző szervezetek kijelöléséről, a távoli pilóták képzésének és vizsgáztatásának részletes szabályairól, valamint a vizsgán való részvétel díjáról szóló 6/2021. (II. 5.) ITM rendeletben előírt, érvényes pilóta nélküli légijármű irányítói igazolvány megléte; a növényvédelmi tevékenységről szóló 43/2010. (IV. 23.) FVM rendeletben előírt minimális képzés (80 órás zöld könyves növényvédelmi alaptanfolyam)
- Egészségügyi alkalmassági követelmény: szükséges a jogosítvány egészségügyi feltételeivel azonos módon, ezért legalább a B kategóriás járművezetői engedély megléte a vizsga előfeltétele
- Szakmai gyakorlat területe és időtartama: nem szükséges
Képzés óraszáma: 300 óra
Képzés kezdő és záró időpontja: 2024.12.07 – 2025.05.10.
Képzés költsége: 790.000,- Ft, lehetőség állami normatív támogatásra (https://kecskemetifelnottkepzes.hu/a-szakkepzes-ingyenessege/)
Képzés helyszíne: Kecskeméti Szakképzési Centrum, 6000 Kecskemét, Bibó István u. 1.
Kapcsolattartó: Bálint István, balint.istvan@kecskemetiszc.hu
A szakképesítés megszerzésével a növényvédelmi kezeléseket végző drónpilóta - felsőfokú növényvédelmi végzettséggel rendelkező szakirányító felügyelete mellett - növényvédelmi monitoringozást és növényvédelmi kezeléseket végez drónnal különböző mezőgazdasági kultúrákban és lakott területen lévő zöldfelületeken.
A kezelendő terület térképén megtervezi a kezeléseket, felmérve és figyelembe véve a tereprepülésre jelentett kockázatait, majd beprogramozza a repülési útvonalat. Ismeri növényvédő szereket és a kezelésükben rejlő humán és környezeti kockázatokat. A kijuttatáshoz használt gépet karbantartja, a kezeléskor a célnak megfelelő beállításokat alkalmaz, részt vesz a permetlé bekeverésében, irányítja a permetlé tartály feltöltését, a kezelés végeztével gondoskodik a hulladékok, maradékok, szennyezett eszközök megfelelő kezeléséről.
A drónpilótáknak 2 évente 8 órás továbbképzést kell részt venniük, hogy tudásuk a gyorsan fejlődő ágazatban mindig naprakész legyen.
A képzés tananyagegységeinek/témaköreinek/moduljainak megnevezése:
Óraszáma:
- Növényvédelmi drón alapismeretek, 24
- Agrometeorológiai alapismeretek, 24
- Térinformatikai alapismeretek, 36
- Növényvédelmi permetező drónkezelő gyakorlat, 216 (18 óra gyakorlat/fő, amiből 10 ténylegesen repült óra/fő a maximum 12 fős csoportban)
Minden tananyagegység végén a tanulási eredmények mérésére a résztvevők tudásmérésen vesznek részt.
A tudásmérés feladatait a képző intézmény állítja össze az alábbi témakörökből:
- A drónok műszaki – technikai jellemzői, a repülés feltételei, a jogszabályi keretek
- A növényvédelmi célú drónok földi üzemeltetése, a repülésre történő előkészítés szabályai
- Az adatgyűjtő és vegyszer kijuttató drónok légi üzemeltetése, a repülés végrehajtásának szabályai
- Növényvédő szerek és kijuttatásuk technikája
- Növényi károsítók és az ellenük való védekezés
- Közegészségügyi, környezetvédelmi, munkavédelmi és jogi ismeretek, szabályok
- Meteorológiai alapismeretek különös tekintettel a repülésbiztonságot és a monitorozott állományok állapotát befolyásoló tényezőkre
- Térinformatikai alapismeretek különös tekintettel a navigációs és a geoinformatikai adatkezelés ismereteire
A tudásmérés alapján a megszerezhető minősítésekhez tartozó követelményszintek:
• Megfelelt
• Nem felelt meg
A megszerezhető minősítésekhez tartozó követelményszintek:
• Megfelelt: legalább 60%-os teljesítmény
• Nem felelt meg: elért 59% vagy az alatti teljesítmény.
A felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. törvény 2.§ 4. pont értelmében az előzetesen megszerzett tudás beszámítása lehetséges, és a képzésre jelentkezőt - dokumentummal igazolt - tanulmányainak beszámításával, a tananyagegység elsajátítására irányuló képzési rész alól fel lehet menteni.
- Felsőfokú képzésben agrár szakmacsoportban szerzett diplomával rendelkező szakemberek kérésre mentesülhetnek az Agrometeorológiai alapismeretek modul képzési kötelezettsége alól.
- Felsőfokú alap vagy posztgraduális képzés keretében precíziós agrárgazdálkodási szakmérnök szakán végzett (szak)mérnökök kérésre mentesülhetnek a Növényvédelmi drón alapismeretek és Térinformatikai alapismeretek modul képzési kötelezettsége alól.
- Felsőfokú képzésben térinformatikai tantárgyból sikeres vizsgát tett szakemberek kérésre mentesülhetnek a Térinformatikai alapismeretek modul képzési kötelezettsége alól.
A szakmai képzés megszervezéséhez kapcsolódó különös, egyedi, speciális feltételek
A képzés során a képzés szervezőjének be kell mutatnia kettő, Magyarországon típusminősítéssel rendelkező permetező drón típus beüzemelését és használatát.
A növényvédelmi permetező drónkezelő gyakorlat modul képzései során a szükséges gyakorlati feladatok megfelelő elsajátítása érdekében, képzési alkalmanként a maximális létszám: 12 fő.
Programkövetelmény 11. pontja alapján a képesítő vizsga megszervezéséhez szükséges feltételek és a képesítő vizsga vizsgatevékenységeinek részletes leírása:
11.2. A képesítő vizsgára bocsátás feltétele:
A szakmai képzés követelményeinek teljesítéséről a képző intézmény által kiállított tanúsítvány.
Egyéb feltételek: Vizsgára csak olyan személy bocsájtható, aki a kötelező képzési órák 80%-án részt vett.
11.3. Írásbeli vizsga
11.3.3. A vizsgatevékenység megnevezése: Növényvédelmi drón alkalmazás
11.3.4. A vizsgatevékenység, vagy részeinek leírása: A hallgatók a megadott vizsgakérdésekből tesztet töltenek ki
A drónok műszaki – technikai jellemzői, a repülés feltételei, a jogszabályi keretek
A növényvédelmi célú drónok földi üzemeltetése, a repülésre történő előkészítés szabályai
Az adatgyűjtő és vegyszer kijuttató drónok légi üzemeltetése, a repülés végrehajtásának sza-bályai
Növényvédő szerek és kijuttatásuk technikája
Növényi károsítók és az ellenük való védekezés
Közegészségügyi, környezetvédelmi, munkavédelmi és jogi ismeretek, szabályok
Meteorológiai alapismeretek különös tekintettel a repülésbiztonságot és a monitorozott állományok állapotát befolyásoló tényezőkre
Térinformatikai alapismeretek különös tekintettel a navigációs és a geoinformatikai adatkeze-lés ismereteire
11.3.5. A vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam: 60 perc
11.3.6. A vizsgatevékenység aránya a teljes képesítő vizsgán belül: 50 %
11.3.7. A vizsgatevékenység értékelésének szempontjai: helyes válaszok aránya
11.3.8. A vizsgatevékenység akkor eredményes, ha a vizsgázó a megszerezhető összes pontszám legalább 60 %-át elérte.
11.4. Projektfeladat
11.4.3. A vizsgatevékenység megnevezése: Önálló permetezési feladat megtervezése és elvégzése 11.4.4. A vizsgatevékenység, vagy részeinek leírása:
A repülés feltételeinek biztosítása, légtér igénylése
Permetező eszköz beüzemelése, környezeti feltételek ellenőrzése, permetezési feladat rögzítése, permetezési feladat elvégzése, felvételező drón repülésének megtervezése és végrehajtása
11.4.5. A vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam: 60 perc
11.4.6. A vizsgatevékenység aránya a teljes képesítő vizsgán belül: 50 %
11.4.7. A vizsgatevékenység értékelésének szempontjai: környezetbiztonság, üzemeltetés-biztonság, hatékonyság ellenőrzés
11.4.8. A vizsgatevékenység akkor eredményes, ha a vizsgázó a megszerezhető összes pontszám legalább 60 %-át elérte.
11.5. A vizsgatevékenységek lebonyolításához szükséges személyi feltételek: felsőfokú növényvédelmi végzettséggel rendelkező személy, felsőfokú repülési végzettséggel rendelkező személy, aki igazoltan jártas a drónok alkalmazásában is.
11.6. A vizsgatevékenységek lebonyolításához szükséges tárgyi feltételek: a képzés dróntípusának megfelelő drón és kiszolgáló eszközök, a permetezési feladat elvégzéséhez szükséges növényvédelmi szerek, egyéni védőeszközök és a kezelésükhöz szükséges esz-közök, valamint a tervezési feladathoz az informatikai eszköz.
11.7. A vizsgatevékenységek alóli felmentések speciális esetei, módja, és feltételei:
A felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. törvény 2.§ 4. pont értelmében az előzetesen megszerzett tudás beszámítása lehetséges, és a képzésre jelentkezőt - dokumentummal igazolt - tanulmányainak beszámításával, a tananyagegység elsajátítására irányuló képzési rész alól fel lehet menteni.
Felsőfokú képzésben agrár szakcsoportban szerzett diplomával rendelkező szakemberek kérésre mentesülhetnek a 3. modul képzési kötelezettsége alól (Agrometeorológiai alap-ismeretek).
Felsőfokú alap vagy posztgraduális képzés keretében precíziós agrárgazdálkodási szak-mérnök szakán végzett (szak)mérnökök kérésre mentesülhetnek a 2. és 4. modul képzési kötelezettsége alól (Növényvédelmi drón alapismeretek és Térinformatikai alapismeretek).
Felsőfokú képzésben térinformatikai tantárgyból sikeres vizsgát tett szakemberek kérésre mentesülhetnek a 4. modul képzési kötelezettsége alól (Térinformatikai alapismeretek).
11.8. A képesítő vizsgán használható segédeszközökre és egyéb dokumentumokra vonatkozó részletes szabályok: -
11.9. A vizsgatevékenységek megszervezésére, azok vizsgaidőpontjaira, a vizsgaidőszakokra vonatkozó sajátos feltételek: -